انواع بیماری های کلیه

انواع بیماری های کلیه

بیشتر بیماری ‌های کلیه به نفرون ‌ها حمله می ‌کنند. این آسیب گاهی موجب می‌ شود که کلیه‌ ها دیگر نتوانند مواد زائد را از بدن خارج کنند. از علل بوجود آمدن بیماری ‌های کلیه می ‌توان به مشکلات ژنتیکی، صدمه دیدن یا مصرف دارو اشاره کرد. ابتلا به دیابت، فشار خون بالا یا ابتلا یکی از خویشاوندان نزدیک به بیماری کلیوی احتمال بروز ناراحتی کلیه را افزایش می ‌دهد. بیماری مزمن کلیه و  نارسایی کلیه  به آهستگی و ظرف چندین سال به نفرون‌ ها آسیب می‌زند. دیگر ناراحتی‌های کلیه عبارت ‌اند از:

  • عفونت
  • سرطان
  • سنگ کلیه
  • کیست

معرفی کلیه و وظایف آن

koliye1

هر انسان دارای دو کلیه است که بزرگی هر یک به اندازه یک مشت است و هر کدام در یک طرف ستون فقرات در پایین ‌ترین سطح قفسه سینه قرار دارد. هر کلیه حدود یک میلیون واحد عملکردی به نام نفرون دارد. نفرون از واحد تصفیه کننده مویرگی به نام گلومرول تشکیل می ‌شود که به توبول (لوله) متصل می‌ شود. خون پس از ورود به گلومرول تصفیه می‌ شود و مایع باقیمانده از توبول عبور می ‌کند. در توبول آب و مواد شیمیایی بر حسب نیاز بدن به این مایع تصفیه شده اضافه یا از آن گرفته می‌ شود و در نهایت فراورده‌ ای به نام ادرار به دست می ‌آید که باید از بدن دفع شود.

بخوانید   کوتاهی قد در سالمندان

عملکرد اصلی کلیه دفع مواد زائد و مایعات اضافی از بدن است که از راه ادرار از بدن خارج می ‌شوند. تولید ادرار مراحل بسیار پیچیده‌ دفع و بازجذب دارد. این فرایند برای حفظ تعادل پایدار بین مواد شیمیایی بدن ضروری است. تنظیم حیاتی پتاسیم، مواد اسیدی و نمک بدن بر عهده کلیه‌ ها است. کلیه‌ ها همچنین هورمون‌ها و ویتامین ‌هایی را تولید می‌ کنند که بر عملکرد دیگر اندام‌ ها اثر می ‌گذارد. برای مثال یکی از هورمون‌ های تولید شده توسط کلیه‌ ها تولید گلبول قرمز را تحریک می‌ کند. به علاوه کلیه هورمون‌ های دیگری ترشح می ‌کند که یکی از آن‌ ها فشار خون را تنظیم می‌ کند و بقیه نیز متابولیسم کلسیم را کنترل می کنند.

بیماری کلیه چیست؟

بیماری‌های کلیوی به اختلال‌ هایی گفته می ‌شود که به کلیه‌ها یعنی دو اندامی آسیب می‌زند که هورمون‌های معینی را تولید می‌کنند و میزان مواد شیمیایی را در خون تنظیم می‌کنند.

انواع بیماری کلیه

ناراحتی کلیه معمولاً هر دو کلیه را درگیر می‌کند. در صورتی که بیماری توانایی کلیه را در دفع و تنظیم آب و مواد شیمیایی مختل کند، مایع اضافی و مواد زائد در بدن جمع می‌شود و علایم و ورم شدید اورمی (نارسایی کلیه) بروز می‌یابد. بیماری کلیه انواع و علل متفاوتی دارد که می‌توان آن‌ها را به سه دسته ارثی، مادرزادی یا اکتسابی تقسیم کرد.

بخوانید   اختلالات عصبی کودکان

اختلال‌های ارثی

امکان انتقال اختلال‌های ارثی به هر دو جنس مونث و مذکر وجود دارد. این نوع بیماری کلیوی معمولاً با علائمی بالینی از دوره نوجوانی تا بزرگسالی همراه است. شایع‌ترین نوع بیماری کلیوی ارثی بیماری کلیه پلی کیستیک است. سندرم آلپورت، نفریت (التهاب کلیه) ارثی، هیپراگزالوری اولیه و سیستینوری نیز جزء اختلال‌های ارثی کلیوی به شمار می‌آیند.

بیماری مادرزادی

بیماری مادرزادی کلیه معمولاً ناهنجاری و بدشکلی مجاری تناسلی ـ ادراری را شامل می‌شود و به نوعی انسداد منجر می‌شود که به نوبه خود عفونت و یا تخریب بافت کلیه را در پی دارد. از بین رفتن بافت کلیه پیشرفت می‌کند و در نهایت به نارسایی مزمن کلیه منجر می‌شود.

بیماری کلیوی اکتسابی

بیماری‌های اکتسابی بسیارند و دانش واژه عام نفریت یا التهاب کلیه برای آن‌ها به کار برده می‌شود. شایع‌ترین نوع نفریت گلومرول نفریت است که علل متعددی دارد.

علائم بیماری کلیه

اگر چه بسیاری از بیماری‌های کلیوی تا مراحل پیشرفته نشانه و علامتی ندارند، حداقل شش نشانه هشدار وجود دارد که بیانگر ابتلا به ناراحتی کلیوی است:

  • درد در قسمت های کوچکی از پشت بدن و زیر دنده ها
  • ادرار خونی
  • سوزش ادرار یا مثانه دردناک
  • بالا بودن فشار خون
  • تکرار ادرار
  • پف کردن دور چشم، ورم کردن دست و پا
بخوانید   بی اختیاری ادرار در سالمندان

تشخیص

پزشک سابقه پزشکی بیمار را به طور کامل بررسی می‌کند و معاینه دقیقی انجام می‌دهد. همچنین پزشک دستور آزمایش خون و ادرار را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر درباره عملکرد کلیه می‌دهد.

بیماری کلیه
بیماری کلیه

 

درمان

بعضی بیماری‌های کلیوی را می‌توان با موفقیت درمان کرد، اما شماری دیگر پیشرفت می‌کنند و به از کار افتادگی کلیه منجر می‌شوند که درمان آن نیاز به دیالیز و یا پیوند کلیه دارد. برای مثال عفونت کلیه و سنگ کلیه غالباً با موفقیت درمان می‌شود. التهاب مزمن گلومرول (گلومرولونفریت) شایع‌ترین بیماری کلیوی است.

بیماری کبد چرب و راهکارهای درمان آن چیست

بیماری فشار خون پایین و دانستنی های آن

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)