انواع بیماری مغزی در کودکان

انواع بیماری مغزی در کودکان

بیماری بیماری مغزی در کودکان یا اختلال مغز اعصاب ناشی از هر نوع وضعیتی که برگرفته از اختلال عملکرد در بخشی از مغز و یا سیستم عصبی باشد که باعث علائم جسمی یا روانی باشد. وقتی که مشکلی برای مغز بوجود می آید قسمت های دیگر بدن را هم مختل خواهد کرد. عواملی مثل بیماری های ارثی، اختلالات مغزی مربوط با بیماری های روانی و همچنین آسیب سر می تواند بر روی عملکرد و نحوه کار مغز اثرگذاشته و موجب مختل شدن کارهای روزمره شوند.

بیماری مغزی در کودکان

درمان این نوع از اختلالات بستگی به نوع و شدت آن در کودک دارد که به راحتی با استفاده از دارو، برطرف خواهند شد. ولی بعضی از اختلالات درمان همیشگی ندارد اما می تواند به کمک متخصص مغز و اعصاب کودک در روند کنترل بیماری کمک نماید.

دلایل بیماری مغزی کودکان

سیستم عصبی کودکان در برابر انواع بیماری مغزی کودکان آسیب پذیر بوده و می تواند در موارد ذیل آسیب ببیند:

 • ضربه
 • تحلیل
 • مشکلات ساختاری
 • عفونت
 • اختلالات خودایمنی
 • تومور
 • قرارگیری در معرض مواد سمی با تاثیرات مستقیم داروها و مشکلات ژنتیکی یا متابولیکی در موقع تولد، اختلال در جریان خون

علائم بیماری مغزی کودکان

بعضی از این نوع اختلالات در موقع سال‌ های ابتدایی رشد نمایان می شود و امکان دارد در زمان تولد مشخص شوند. اختلالات مختلف باعث علائم متفاوتی خواهند شد، این علائم می تواند شامل موارد ذیل باشند.

 • فقدان در هماهنگی
 • تغییرات در فعالیت ها، واکنش ها و یا حرکات کودک
 • تاخیر در نقطه عطف رشد کودک
 • کم شدن حجم عضلات و لکنت زبان
 • بالا رفتن یا کم شدن رشد سر
 • ایجاد تغییر در میزان هوشیاری
 • سفت شدن عضلات، رعشه یا تشنج
بخوانید   میگرن چیست

احتمال دارد کودکان بزرگ تر دچار کم شدن حس لامسه، تغییرات بینایی، مورمور شدن، سردردهای مداوم و شدید شوند.

بررسی بیماری های شایع مغز و اعصاب کودکان

 1. تومور مغزی:

تومور مغزی یک رشد غیر عادی بافت در مغز می باشد. یک تومور در مغز امکان دارد به آرامی رشد نموده و تا هنگامی که بزرگ شود علائم کمی داشته باشد و یا می‌ تواند به سرعت رشد نموده و پخش شود.

۲. صرع:

این بیماری شامل انواع مختلفی از اختلالات تشنج می باشد. تشنج‌ های خفیف در نواحی خاصی از مغز را در برخواهد گرفت و علائم آن ها به محل فعالیت تشنج متغیر می باشد. در تشنج‌ های عمومی قسمت بزرگتری از مغز را شامل می شود که موجب حرکات کنترل نشده در کل بدن و از دست رفتن هوشیاری می‌ شوند.

۳. خونریزی داخل وریدی:

در داخل یا اطراف شکمچه‌ های مغز باعث خونریزی می شود. شکمچه‌ ها فضاهایی در مغز می باشند که دارای مایع نخاعی هستند. این اختلال در نوزدان نارس که در هنگام تولد وزن کمتری دارند شایع تر می باشد.

۴. لوکومالاسی پیرامون بطنی:

این اختلال به معنی آسیب رسیدن و نرم شدن ماده سفید مغز می باشد. ماده سفید در قسمت داخلی مغز قرار دارد که اطلاعات را بین سلول‌ های عصبی، نخاع و بخشی از مغز را به دیگر بخش ها ارسال می نماید. در صورتی که کودک به لوکومالاسی پیرامون بطنی مبتلا گردید، ناحیه‌ آسیب دیده‌ بافت مغز خواهد توانست بر سلول‌ های عصبی که حرکات را کنترل می‌ نمایند اثر بگذارد. این اختلال در نوزادان نارس شایع ‌تر می باشد.

بخوانید   بی خواب شدن نوزاد

۵. فلج مغزی:

فلج مغزی نتیجه‌ اختلال رشد یا آسیب به مغز در هنگام تولد کودک می باشد. این اختلال در نواحی حرکتی مغز اثر خواهد گذاشت. معمولا افرادی که به فلج مغزی مبتلا می شوند از هوش متوسطی برخوردار هستند. فلج مغزی در حرکت بدن تاثیر مستقیمی دارد. در موارد خفیف این اختلال ممکن است دچار ضعف عضلانی جزئی در دست‌ ها یا پاها وجود داشته باشد.

۶. سردرد:

شایع ترین انواع سردرد می توان از سردرد تنشی، میگرن و سردرد خوشه‌ ای نام برد. میگرن‌ ها با یا بدون هشدار رخ خواهند داد و امکان دارد چند ساعت یا چند روز ماندگار باشند. کودکان مبتلا به میگرن ممکن است دچار سرگیجه، بی ‌حسی، حساسیت به نور و حالت تهوع باشند.

۷. مننژیت و آنسفالیت:

این اختلال در مغز و نخاع معمولا ناشی از باکتری‌ ها و یا ویروس ‌ها می باشند. مننژیت یک نوع التهاب در پوشش مغز و نخاع است. هر دو نوع امکان دارد باعث آسیب دائمی به مغز شوند.

۸. بیماری روانی:

بیماری‌ های روانی دارای ماهیت روانی و رفتاری می باشند که شامل چندین نوع از مشکلات در تفکر و عملکرد هستند. برخی از بیماری ‌های روانی امروزه با ناهنجاری‌ های ساختاری یا اختلال شیمیایی در مغز مرتبط خواهند شد. نشانه‌ هایی از بیماری‌ های مزمن روانی مانند اختلال دو قطبی یا اسکیزوفرنی ممکن است ابتدا در کودکی نمایان شوند.

۹. ضربه مغزی:

ضربه مغزی زمانی رخ می دهد که مغز داخل جمجمه به سرعت حرکت می ‌کند. این حرکت ناگهانی در عملکرد مغز اختلال ایجاد می نماید که دچار آشفتگی می شود. این اختلال نیازی به ضربه‌ مستقیم در سر ندارد و ممکن است در اثر آسیب شلاقی رخ دهد. یکی از مهم ترین عللی که کودکان دچار ضربه مغزی می ‌شوند در هنگام ورزش کردن می ‌باشد که استفاده از وسایل محافظتی مناسب و عدم ادامه‌ بازی در صورت آسیب به سر جز موارد مهم می باشد.

بخوانید   روماتیسم پوستی

نحوه تشخیص بیماری های مغزی کودکان

در هنگام مراجعه به متخصص معایناتی بر روی کنترل بینایی، شنوایی و تعادل کودک انجام خواهد داد و همچنین ممکن است جهت تشخیص، تصاویری را از مغز کودک تهیه نماید. شایع‌ ترین روش‌ های تصویربرداری تشخیصی شامل سی تی اسکن، ام آر آی و برش‌ نگاری با گسیل پوزیترون می باشند.

درمان بیماری مغزی کودکان

نحوه درمان به نوع و شدت انواع بیماری مغزی کودکان بستگی خواهد داشت. در برخی مواقع می توان با استفاده از دارو، درمان و یا حتی جراحی آن را کنترل نمود. به طور مثال میلیون ‌ها نفر مبتلا به اختلالات روانی به طور کاملا عادی در حال زندگی کردن می باشند.

سایر اختلالات مانند بیماری ‌های نورودژنراتیو و بعضی از آسیب ‌های مغزی ناشی از ضربه هیچ نوع درمانی ندارد. کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند، معمولا با تغییرات دائمی در قابلیت‌ های رفتاری مواجه می شوند. در این هنگام، هدف از درمان کمک به کودک جهت زندگی با داشتن بیماری و حفظ استقلال در زندگی خود تا حد ممکن خواهد بود.

بیماری مغزی در کودکان
بیماری مغزی در کودکان

 

نقش پرستار کودک در مراقبت روزانه از کودک معلول چیست

شناخت کودک درون چیست

بیماری تیروئید در نوزادان و کودکان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)