انحراف جنسی یا پارافیلیا

انحراف جنسی یا پارافیلیا

به خاطر داشته باشید که اختلالات روانی می تواند بر زندگی روزمره اختلال وارد کند و خود را در زندگی روزمره نشان دهد اما نکته مهم این است که این مسئله شامل همه اختلالات نمیشود.انحراف جنسی یکی از آن دسته اختلالات است که می توان بدون اشکارا سازی خود در زندگی روزمره، درفرد باعث اختلال شود.

انحراف جنسی یا پارافیلیا چه نوع اختلالی است؟

انحراف جنسی شامل اختلالات هیجانی است که به شکل فانتزی، تکانه ها و یا رفتار های برانگیزاننده ی جنسی خود را نشان می دهد.(یا به صورت ساده تر وارد کردن شوک جنسی به جنس مخالف)امار دقیقی در رابطه با اینکه چه کسانی این اختلال را دارند وجود ندارد. یکی از این دلایل خجالت زدگی است به همین دلیل این موضوع را بیان نمی کنند و در سکوت از این اختلال رنج می برند.

دلیل بعدی این است که این افراد به دلیل انجام دادن برخی از رفتارهای مجرمانه و تخلف آمیز اختلال خود را گزارش نمیدهند.

یکی از این رفتارهای مجرمانه گرایش به کودکان یا پدوفیلیاست. شخصی که پدوفیلیا دارد می تواند پارافیلیای دیگری نیز داشته باشد.این نوع اختلال در مردان رایجتر است.

بخوانید   بیماری تیروئید در نوزادان و کودکان

یکی دیگر از این انحرافات جنسی یا پارافیلیای شایع،اختلال عورت نمائی است.این اختلال به این صورت است که فرد اقدام به نشان دادن آلت تناسلی به دیگران را میکنند. این اختلال در مردان شایعتر است.

اختلال یادگار خواهی نوع دیگر از این انحرافات است که در آن فرد با اجسام بی جان مانند مانند کفش، وسایل شخصی یا لباس شریک جنسی خود تحریک میشود.

نوع دیگر اختلال مالیدن است که در این موضوع فرد آلت تناسلی خود را به جنس مخالف برای رسیدن به ارگاسم می مالد.این نوع اختلال بیشتر در مکانهای شلوغ اتفاق می افتد.

سادیسم های جنسی نیز که در آن شخص با ایجاد رنج روانی یا جسمی در شریک جنسی خود، تحریک میشوند نیز نمونه دیگری از انحرافات جنسی است. این اختلال گاهی به صورت تجاوز جنسی اتفاق می افتد.

بغیر از مازوخیسم های جنسی(تحریک شدن با تحقیر شدن از جانب شریک جنسی که ممکن است با مجازات و تنبیه همراه باشد)که در زنان شایع تر است سایر انحرافات جنسی در مردان بیشتر مشاهده شده است.

جالب است بدانید اغلب کسانی که در بزرگسانی انحراف جنسی را نشان می دهند، در سن سیزده سالگی در این مورد شروع به خیال بافی و فانتزی سازی کرده اند.

بخوانید   ترتیب واکسن های نوزادان

Image result for ‫انحراف جنسی یا پارافیلیا‬‎

علائم انحرافات جنسی

به دلیل اینکه محرک های جنسی اشخاصی که انحراف جنسی دارد، به نوع خاص پارافیلیای او بستگی دارد پس علائم های آن باهم تفاوت دارد.

اما این اختلال در یک ویژگی مشابه هم هستند آن هم این است که همه ی این افراد توسط محرک هایی که خارج از دامنه عادی است (مانند جذابیت ظاهری و یا نزدیک بودن سن ها باهم که برای یک فرد سالم ممکن است جذاب باشد) تحریک می شوند.

جذاب بودن این محرک ها می تواند باعث بروز اضطراب، افسردگی و نارضایتی شود.

فرد برای آرام کردن خود و از بین بردن این افسردگی دست به انجام رفتارهای ناهنجار جنسی می زند که این اتفاق باعث تولید یک چرخه ی اعتیاد آور می شود.

روش های درمان

یکی از روش های درمانی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد روان درمانی است. در روان درمانی سعی بر شناخت و مبارزه با توجیه های مرتبط با رفتارشان است. روش درمان به این صورت است که این حس را در فرد ایجاد می کنند که با قربانی ایجاد همدلی کند و یا انجام دادن تکنیک هایی برای کنترل تکانه های جنسی خود.

بخوانید   برفک دهان نوزاد چیست؟

و یا اینکه خود را از موقعیت هایی که باعث بروز جنسی او می شود، دور نگه دارد.

اما درمورد انحراف جنسی پدوفیلیا(کودک آزاری)تنها راه اثر بخش درمان این است که فرد مبتلا انگیزه و تعهد برای کنترل این رفتار ناهنجار خود را داشته باشد و درمان اصولا ترکیبی از روان درمانی و دارو درمانی است.

یکی از این روش های درمانی این است که با توقف کردن داروهای مردوانه تستوسترون  و کاهش دادن شدت میل جنسیِ افراد مبتلا به پدوفیلیا این رفتار را کنترل کنند.

همچنین مصرف داروهایی که وسواس و برانگیختگی های جنسی مربوط به انحرافات جنسی را کاهش می دهند. بازدارنده سروتونین مانند فلوکستین، سرترالین، پاروکستین، سیتالوپرام و اسیتالوپرام می توانند کمک کننده باشند.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)