افسردگی در کودکان چیست

افسردگی در کودکان چیست ؟

بسیاری بر این عقیده دارند که افسردگی فقط در بزرگسالان بوجود می آید، ولی طی تحقیقات بعمل آمده مشخص شده است که این بیماری در کودکان هم دیده می شود.

علاوه بر این، اغلب اوقات این واقعیت است که والدین به طور کلی علائم افسردگی در کودکان را به صورت تنبلی، غرور، و غیره می بینند. روش های «درمان» از این «شر» معمولا بی رحمانه و تلخ هستند، که تنها وضعیت را بدتر می کند

چگونگی تشخیص افسردگی در کودکان

نشانه های بسیاری از افسردگی در کودکان وجود دارد، که به سن کودک، شرایط زندگی و دلایل دیگر مربوط می شود. لازم به ذکر است که افسردگی در کودکان با چند نشانه اولیه مانند ناراحتی غیر قابل توضیح، نوسانات خلقی و احساس ناامیدی آغاز می شود.

علائم عمومی افسردگی عبارتند از:

 • بی خوابی یا خواب آلودگی مدام
 • فکرهای خودکشی
 • مشکلات اشتها به این صورت از دست دادن یا برعکس بالا رفتن میل به غذا
 • احساس ناامیدی و بی ارزش بودن
 • خستگی های مزمن
 • تحریک پذیری یا خشم
 • مشکلات حافظه
 • بیماری های جسمی به طور معمول سردرد و درد شکم
 • نوسانات خلقی پی در پی- از غم و اندوه به عصبانیت، از خشم به هیجان و شادی
 • آموزش بد
 • بی تفاوتی و عدم فعالیت
 • از دست دادن میل به ارتباط با دیگران
 • سرماخوردگی، ضعف، تهوع، دردهای غیر قابل توضیح
 • احساس خستگی و عدم علاقه به هر چیز دیگر
 • حواس پرتی، مشکلات با تمرکز
 • شیوع هذیان ها، اشک ها
 • آهسته و ناخوشایند بودن
 • بالا رفتن اضطراب
بخوانید   بیماری فشار خون پایین و دانستنی های آن

علائم و نشانه های افسردگی کودکان

امکان دارد در نوجوانی کودک مشکلی با الکل یا مواد مخدر داشته باشد به طور معمول، کودکان مبتلا به افسردگی اغلب از والدین سوال می کنند، که آیا آنها را دوست دارند اما آنها زمانی که پاسخ مثبت دریافت می کنند ،راضی نیستند.کودکان ممکن است عمدا رفتارهای خاصی برای جلب توجه انجام دهند ،مثل فریب دادن، اشک و فریاد، تهدید، از جمله تلاش برای خودکشی.

دانش آموزان دبیرستانی دچار افسردگی اغلب، حاضر به رفتن به مدرسه نیستند، می ترسند در طول کلاس پاسخ دهند و معمولا وسایل مورد نیاز را فراموش میکنند – که به علائم بد منجر می شود.

علل افسردگی در کودکان

به طور طبیعی طلاق والدین باعث افسردگی می شود، افسردگی در کودکان دارای ۳ گروه از علل است.

گروه اول:

به عنوان یک عارضه از بیماری های مختلف عفونی (آنفولانزا، گلودرد، پنومونی و غیره) شناخته شده است.

گروه دوم:

افسردگی در کودک به خاطر استرس  شناخته شده است ، این تنش ها امکان دارد از طریق مرگ و یا بیماری عزیزان، طلاق والدین، درگیری با همکلاسی ها یا معلم ایجاد شود .

گروه سوم:

فرایندهای بیوشیمیایی در مغز، باعث افسردگی می شود که ممکن است با هر عامل خارجی ارتباط نداشته باشد.

دلایل به وجود آمدن افسردگی در کودکان

افسردگی در کودکان ۱۰ تا ۱۶ ساله شایع تر است، در سنین اولیه، افسردگی معمولا با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) و اختلال وسواسی-اجباری (OCD) یا اختلال در رفتار همراه است.

بخوانید   کمردرد چیست

افسردگی در کودکان بیشتر «ارثی» است – یعنی کودکان که پدر و مادرشان از افسردگی رنج می برند، بیشتر احتمال دارد که این بیماری را داشته باشند.

گروه خطر شامل کودکان از خانواده های ناکارآمد است (کودکان الکل، معتادان به مواد مخدر، و در خانواده هایی که خشونت های خانوادگی رایج است).

کارهایی که والدین و اطرافیان برای درمان افسردگی کودکان می توانند انجام دهند

لازم به گفتن است که افسردگی یک بیماری است و نیاز به درمان دارد به خصوص اگر شدید باشد ولی پدر و مادر باید برای از بین بردن افسردگی چه کار کنند؟

شما باید بیماری را جدی بگیرید و فکر نکنید که این یک خلق بد است و او یک کودک شیطان است. والدین اغلب ترجیح می دهند افسردگی را در کودکان نادیده بگیرند. موارد متعددی وجود دارد که والدین فرزندان خود را برای درس خواندن تنبیه می کنند و فرزندان خود را از فرزندان دیگر جدا می کنند و یا به آنها اجازه نمی دهند که کمی استراحت کنند. ولی با با تمام این موارد، والدین تنها شرایط کودک را بدتر می کنند و افسردگی در کودک نیز بدتر می شود.

افسردگی در کودکان

بهترین راه برای غلبه بر افسردگی در کودکان، مشورت با یک روانشناس کودک یا خانواده است که می تواند علل افسردگی را بیابد و قوانین مربوط به رفتار والدین را توضیح دهد. کمک گرفتن از یک متخصص نه تنها مشکل را حل می کند، همچنین آینده کودک را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ پیامدهای افسردگی در نوجوانی ممکن است بسیار متفاوت باشد.

بخوانید   آناتومی قلب و عروق

قبل از رفتن به پزشک، به کودک توضیح دهید که رفتار او ناشی از یک بیماری است و قابل درمان می باشد، کودکان، اغلب خود را برای رفتار بد خود سرزنش می کنند. وظیفه والدین، در این مورد، این است که کودک را متقاعد سازند که گناه او نیست .همه کودکان نیازمند پشتیبانی والدین هستند اجازه دهید کودک شما با دیگران ارتباط برقرار کند و به مدرسه برود.

کمک به کودکان افسرده

در صورتی که کودک نخواهد ارتباط برقرار کند، همکلاسی ها معمولا نسبت به رفیق خود همدردی می کنند و سعی می کنند به او کمک کنند و از او محافظت کنند. با حمایت اضافی از طرف معلمان و والدین، کودک در کلاس درس احساس ناراحتی نخواهد کرد.

وظیفه اصلی معلمان و والدین در این وضعیت، شناسایی منافع و استعدادهای طبیعی کودک در درجه اول است. افسردگی در کودکان ،نمی تواند بدون تمایل به مشارکت فعال کودک از بین برود.

افسردگی در کودکان
افسردگی در کودکان

شما باید کودک را در مسیر درست قرار دهید – در این حالت، افسردگی دیگر برای او خطرناک نیست ولی اگر تلاش شما بعد از مدتها فایده ای نداشت حتما به یک مشاور متخصص مراجعه کنید.

بیماری تنبلی چشم کودکان

انواع بیماری مغزی در کودکان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)