اختلال هویت جنسی در جامعه

اختلال هویت جنسی در جامعه

اختلال هویت جنسی یکی از مشکلات نه چندان شایع جامعه است و به این معناست که فرد از نظر اعتقاد درونی، خود را در کدام دسته میپندارد.

باید دانست که هویت جنسی شامل رفتار جنسی و گرایش جنسی است و این سه باهم ارتباط تنگاتنگی دارند اما از هم متمایز هستند.گرایش جنسی با توجه به خود کلمه یعنی تمایل جنسی و یا عاطفی فرد به شخص یا اشخاصی از جنس یا جنسیت موافق و یا مخالف یا هردو آنهاست.

در رفتار جنسی باید گفت که فرد در جامعه با کدام جنسیت یا جنسیت ها ارتباط جنسی برقرار می کند.

Related image

تعریف هویت جنسی

می توان گفت هویت جنسی بازتاب دهنده روحیات روحی و جنسی فرد نسبت به گرایش جنسی اوست.

هویت جنسی می تواند در طول زندگی متحمل تغییر شود. همچنین می توان گفت که این هویت جنسی به مکان زندگی، رفتار جنسی و یا گرایش جنسی ربطی ندارد و بر هم اثر گذار نیست.لازم به ذکر است که اگر فردی به همجنس خود را دارد لزوما همجنس گرا نیست.

لازم است بدانید که عده اس هستند که در هیچکدام از دسته های جنسیتی معمول خود را قرار نمی دهند.

بخوانید   برفک دهان نوزاد چیست؟

دلیل وجود این دسته از افراد می تواند این باشد که که فرد هنوز نسبت به امیال جنسی خود اعتماد پیدا نکرده و مایل به پذیرفتن یک جنسیت خاص نیز و علاقه به این ندارد که خود را در دسته ای قرار دهد.

این افراد تمایل ندارد در بند تمایل به جنس مخالف، همجنس و یا هردو باشد و زیر اجبار برای ارتباط جنسی خود باشند و علاقه دارند تا از نظر میل جنسی آزاد باشند.

این افراد قالبا جنسیتی تغییر پذیر و بی ثبات دارند و با توجه به فرد مقابل گرایش در آنها به وجود می آید نه جنسیت او.

در بعضی موارد می توان گفت هیچگرایی جنسی این زمان را به فرد می دهد که امیال جنسی خود را بهتر بشناسد و دیگر با متحمل شدن چیزی که هست (منظور مرد بودن یا زن بودن و پذیرفتن این موضوع که حتما طبق چارچوب ها باید میل جنسی را با مرد و یا زن داشت) امیال جنسی را بر آن مطابقت ندهد و به طور ساده تر دیگر تحت فشار نیست که باید جذب چه جنسیتی شود و چه جنسیتی را باید بپسندد.

بخوانید   درمان اسکولیوز (انحراف و کجی) ستون فقرات بدون جراحی (بخش دوم)

این اختلال چگونه شکل می گیرد؟

مطالعات نشان داده است که در فرایند روند شکل گیری فردی که به همجنس خود گرایش دارد، ابتدا فرد شروع به اشکار سازی می کند؛ این آشکار سازی شامل ۳ مرحله می شود.

در ابتدا فرد متوجه می شود که که از نظر جنسی و عاطفی تیل به جنس مخالف خود ندارد و به همجنس تمایل پیدا می کند این مرحله را می توان اشکار سازی درونی نامید.این مرحله در چارچوب سن خاصی نیست؛ گاهی در کودکی و گاهی در بلوغ وممکن از بسیار دیرتر مثلا سن ۴۰ سالگی و یا  بیشتر رخ دهد.

در مرحله دوم فرد بعد از آشکار سازی درونی با خود، این موضوع را با خانواده، دوستان و همکاران مطرح می کند.

در مرحله اخر فرد دیگر به عنوان یک فرد دگرباش در جامعه فعالیت می کند.

این شکل گیری بسیار دشوار است. بیشتر افراد همجنس گرا در جامعه ای زندگی می کنند هم نوعشان نیستند و با این موضع بسیار تند و خصمانه برخورد می کنند و این موضوع را نمی پذیرند و خود فرد نیز درمورد هویت خود بیاموزد و نمی تواند مورد حمایت و تصدیق قرار گیرد.

بخوانید   لکنت زبان کودکان چیست

ساپیوسکشوال

علاوه بر گرایش های جنسی که می دانید (هم جنس گرا، دگرجنس گرا، دوجنس گرا، هیچ جنس گرایی، همه جنس گرایی و یا چند جنس گرایی) تمایل جنسیِ ساپیوسکشوال نیز وجود دارد طبق معنی لغوی این کلمه (Sapiens به معنای باهموش و یا خردمند).

ساپیوسکشوال نوعی تمایل جنسی است و با گرایش های جنسی آن را اشتباه نگیرید.

جالب است بدانید که این افراد برای برقراری رابطه جنسی به نکات ظاهری مانند اندام، زیبایی صورت و … توجه و اهمیت نمی دهند. این افراد برای برقراری رابطه جنسی به هوش و ذکاوت طرف مقابل خود توجه می کنند و به دنبال چنین ویژگی هایی در فرد مقابل هستند.

راه تحریک این افراد مغز، ذهنیات، بینش و فراست طرف مقابل می باشد. این نکات هوشی باعث جذب انها می شود و انها به فردی گرایش دارند که ذهنی نافذ، کنجکاو، خلاق و جسور ( واهمه نداشتن از مطرح کردن مسائل غیر متداول) دارد.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)