آیا خانه سالمندان مزایایی هم دارد

آیا خانه سالمندان مزایایی هم دارد

در طی دوران سالمندی میزان مراقبت و نگهداری از سالمندان باید بالا باشد و سالمندان احتیاج به ارتباط عاطفی و گفتگو دارند. از جمله مراکز نگهداری از سالمندان خانه سالمندان می باشد که در این مقاله به بررسی این مرکز و مزایای خانه سالمندان می پردازیم. چنانچه خانه سالمندان بتواند استانداردهای لازم را رعایت کند و امکان ارتباط با خانواده ها در آن برقرار باشد، مشکلات روانی سالمندان به کمترین میزان ممکن خواهد رسید.

مزایای خانه سالمندان

بعضی  از سالمندان در دوران سالمندی از پس نیازهای روزمره خود بر نمی آیند و امکان دارد برای انجام امور بهداشتی درمانی خود به دیگر اعضای خانواده و یا پرستار سالمند احتیاج پیدا کنند. در این میان از دست دادن شریک زندگی و همسر که تا قبل از آن یک یاور همیشه همراه بوده است شرایط زندگی سالمند را تحت تأثیر قرار می دهد. در این مقاله بررسی می کنیم که فرزندان در دوران سالمندی والدین چه نقشی دارند و آیا انتخاب خانه سالمندان برای ادامه زندگی سالمند در دوران سالمندی کار درستی است یا خیر ؟

خانه سالمندان چه استانداردهایی باید داشته باشد ؟

در دنیا استانداردهای مشخص شده ای برای سراهای سالمندان وجود دارد، به لحاظ فیزیکی، به لحاظ مراقب و خدماتی که به سالمندان ارائه می کنند، استانداردهای مشخصی وجود دارد که این استانداردها هم باید بر طبق اصول ارائه شده باشد. از جمله مهم ترین استانداردها فضای مناسب برای خانه سالمندان، تعداد مراقب کافی و تغذیه مناسب می باشد، فعالیت جسمی و ذهنی کافی سالمند و توجه که در خانه  سالمندان نباید  ارتباطات اجتماعی سالمند با فرزندان و جامعه قطع شود.

در صورتی که فرزندان سالمند بتوانند خانهی با استانداردهای لازم پیدا کنند و همچنین ارتباط سالمند با خانواده حفظ شود، معمولاً در دوران سالمندی که سالمند به خانه سالمندان می رود مشکلات روحی جدی پیدا نمی کند، ولی متاسفانه چون ارتباط سالمندان در بسیاری از سراها با جامعه و خانواده قطع می شود، در بسیاری از موارد مشکلات شناختی پیدا کرده یا این مشکلات آنها شدت می یابد.

مزایای خانه سالمندان
مزایای خانه سالمندان

رها شدن سالمند به وسیله خانواده باعث انزوی اجتماعی سالمند می شود. لذا افسردگی و اضطراب از جمله مشکلات روانی سالمندان در خانه سالمندان می باشد.بعد از حضور سالمند در خانه سالمندان باید منزل سالمند در شرایط استاندارد قرار بگیرد، محیط فیزیکی و تعداد مراقبان آموزش دیده کافی باشند تا فرد بتواند سبک زندگی سالم از لحاظ تغذیه و ورزش داشته باشد و به محض اینکه شرایط فرد به شکل ایده آل برگشت و مشکلی نداشت به جامعه بازگردانده شود.

بخوانید   سرطان گلو چیست؟

خانه سالمندان آری یا نه ؟

بیشتر سالمندان و خانواده هایشان ترجیح می دهند که از سالمند در منزل مراقبت کنند اما این گزینه همیشه بهترین روش نیست . زیرا سالمندی که دچار آلزایمر پیشرفته می باشد و یا سالمندی که تنها زندگی می کند و کسی نیست که از او مراقبت کندو یا تمکن مالی برای استخدام پرستار خصوصی سالمند در منزل را ندارد بهتر است که در خانه سالمندان نگهداری شود.

خیلی ها فکر می کنند که اگر به خانه سالمندان بروند نمی توانند دیگر از آن جا برگردند ولی در دنیا مرسوم است که سالمند در شرایط ویژه ای که نیاز به مراقبت خاص دارد به خانه سالمندان می روند و بعد که مشکلش حل شد به خانواده بر می گردد که این حالت در کشور ما وجود ندارد.

خانه سالمندان چه مزایایی دارد؟

خانه سالمندان آنطور که به نظر می رسد مکان نامناسبی برای سالمندان نیست. خانه سالمندان مرکزی است که در آن پرستار و پزشک به طور۲۴ ساعته به مراقبت از سالمند می پردازند و در صورت بروز هرگونه مشکل جدی با فوریت های پزشکی بهترین خدمات را به سالمند بیمار می رسانند. از آنجا که در خانه سالمندان افرادی با شرایط سنی یکسان وجود دارند که همدرد هم می باشند معاشرت برای سالمندان راحت تر می باشد یک نکته مثبت از نظر عاطفی برای سالمند محسوب می شود.

موضوعی که همه خانه های سالمندان مکانی پر از درد و رنج می باشد یک باور کاملا غلط است که درباره ی این گونه مکان ها رواج پیدا کرده است.

بخوانید   The right way to Meet Beautiful Girls In Real Life

از دیگر مزایای خانه سالمندان این است که سالمند می تواند در این مکان ها با گذراندن دوران نقاهت و بدست آوردن بهبودی دوباره به جمع خانواده برگردد. نگهداری از سالمندان در منزل با وضعیت جسمی نامساعد می تواند بسیار دشوار باشد و با بردن این افراد به خانه سالمندان، پرستاران و مراقبین سالمند می توانند به خوبی و با رعایت بهداشت کامل به سالمند رسیدگی کنند.

خانه سالمندان چه معایبی دارد؟

سالمندانی که به دلیل وضعیت جسمی خود افسردگی دارند با رفتن به خانه سالمندان  ممکن است تا حد زیادی امید به زندگی خود را از دست بدهند. زندگی در خانه سالمندان یکنواخت و عادی می باشد و این موضوع باعث اختلال در روحیه سالمند میشود. دلتنگی و دوری از فرزندان برای والدین قابل تحمل نیست.

از این رو بسیار اهمیت درد است که به سالمندانی که در این سراهای مراقبت از سالمند نگهداری می شوند مرتب سر بزنید تا سالمند کمتر احساس دلتنی و ناامیدی داشته باشد. سالمندانی که امید به خارج شدن از خانه ی سالمندان را دارند با دیدن فرزندان امیدی دوباره گرفته و با روحیه ای بهتر با بیماری ها مبارزه می کنند.

نگهداری از سالمندان در منزل

در شرایطی که  شرایط جسمی سالمند مناسب است و می توانید از او در منزل نگهداری کنید و فقط نیاز سالمند شما به یک پرستار سالمند و یا مراقب می باشد که در امور کارهای روزمره به سالمند خدمات رسانی کند می توانید برای سالمند خود مراقب استخدام کنید. مراقبی که از توانایی جسمی بالایی برای رسیدگی به سالمند برخوردار باشد و بخوبی با بیماری های دوران سالمندی آشنایی داشته باشد.

چنانچه می خواهید از سالمند در منزل نگهداری کنید به نکات زیر توجه کنید.

  • استقاده از آسانسور به جای پله

برای سالمندانی که مبتلا به پا درد، آرتروز و زانو درد می باشند و قادر نیستند به راحتی از پله بالا و پایین بروند. بهترین وضعیت مسکن برای سالمندان آپارتمانی در طبقه اول است که پله نداشته باشد و یا دارای آسانسور باشد.به این شکل راحت تر رفت و آمد می کند و دوستان و هم سن و سالان سالمندش رغبت بیشتری برای دیدن او دارند.

بخوانید   حصبه چیست

برای سرویس های بهداشتی از کاشی مناسب استفاده کنید.

حمام منزل سالمند باید کاشی های عاج دارد داشته باشد تا سالمند در حمام لیز نخورد. هم چنین باید سالمندان از دم پایی های مخصوص استفاده کنند تا زمین نخورند.

  • برای سالمند از توالت فرنگی استفاده کنید.

در بسیاری از خانه های قدیمی توالت فرنگی وجود ندارد و سالمند با استفاده از سرویس بهداشتی قدیمی به زانوهایش آسیب می زند. هرچند بسیاری از سالمند مبتلا به آرتروز و درد زانو هستند و نمی توانند از توالت معمولی استفاده کنند و این کار باعث درد بیشتر آنها می شود. بسیاری از سالمندان چاق هستند و چمباتمه زدن آنها باعث می شود فشار زیادی به سالمند وارد شود.

  • اتاق خواب سالمند باید نور کافی داشته باشد.

سالمندان بهتر است در خانه هایی زندگی کنند که پنجره های بزرگ و نور طبیعی داشته باشد. اتاق خواب سالمند نباید خیلی تاریک باشد و روشنایی کمی داشته باشد. تخت سالمند را در نزدیکی کلید برق قرار دهید تا به راحتی چراغ را روشن کند.

  • در منزل سالمند دستگیره های مناسب و کافی قرار دهید.

در منزل سالمند، جاهاییکه تردد دارد مانند دستشویی، راه پله و حمام باید دستگیره هایی را نصب کنید. با وجود دستگیره ها سالمند هنگام بلند شدن و نشستن تعادل خود را حفظ می کند و با  مشکلی مواجه نمی شود.

  • زندگی در آپارتمان برای سالمندان راحت تر است.

زندگی سالمندان در خانه بزرگ و ویلایی ایمنی و امنیت لازم را ندارد. هر چند بسیاری از سالمندان درخانه های بزرگ و ویلایی زندگی می کنند و رفتن به آپارتمان برای آنها سخت است. یک آپارتمان مجهز به آسانسور برای سالمندان خیلی خوب است.

تقویت هوش مالی کودک

کج شدن پاهای نوزادان – دلایل و درمان

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)