آناتومی قلب و عروق

آناتومی قلب و عروق

آناتومی قلب و عروق به این صورت است که: قلب یا دل یک اندام ماهیچه ‌ای است که مسئول پمپ خون به شریان‌ ها ب‍ه‌ وسیله حرکات ضربان‌ دارمتناوب است و به این صورت خون را به همه نواحی بدن ارسال می ‌کند.

قلب انسان به طور متوسط حدود ۷۰ بار در دقیقه می ‌تپد. قلب انسان در سمت چپ بدن در ناحیه سینه‌ ای (توراسیک) بدن قراردارد و به گونه ‌ای قرارگرفته ‌است که رأس  آن به سمت چپ و پایین قرارمی ‌گیرد و همواره بخشی از آن درحال فعالیت و بخشی در حال استراحت است و در هر بار ضربان، قلب به مدت ۰٫۴ثانیه در حال استراحت خواهد بود. بافت قلب نیز هم‌ چون دیگر بافت‌های بدن نیاز به تغذیه دارد که تغذیه قلب برعهده عروق کرونری (تاجی) می‌ باشد.

کالبدشناسی و آناتومی قلب و عروق

این عضو مخروطی ‌شکل به‌ صورت کیسه ‌ای عضلانی تقریباً در وسط  فضای قفسه سینه (مدیاستینوم میانی) کمی متمایل به جلو و طرف چپ قراردارد. و میان ریه چپ و راست و متمایل به ریه چپ می ‌باشد و همین باعث شده‌ است تا شکل و قرارگیری ریه‌ ها با هم متفاوت باشد. از آن ‌جا که قلب اندام بسیار حساسی و حیاتی است توسط قفسه سینه (توراکس) محافظت می ‌شود.

ابعاد قلب

ابعاد قلب در یک فرد بزرگسال حدود ۶*۹*۱۲ سانتیمتر و وزن آن در آقایان حدود ۳۰۰ و در خانمها حدود ۲۵۰ گرم (یعنی حدود ۰٫۴ درصد وزن کل بدن) می ‌باشد.

محل قلب در پشت استخوان جناغ سینه و حدفاصل غضروف‌های دنده‌های سوم تا ششم در سمت چپ قفسه سینه می ‌باشد. یک دیواره عضلانی قلب را به دو نیمه راست و چپ تقسیم می‌ کند. نیمه راست مربوط به خون سیاهرگی و نیمه چپ مربوط به خون سرخرگی است. هر یک از دو نیمه راست و چپ نیز مجدداً به ‌وسیله یک تیغه عضلانی افقی نازک ‌تر به دو حفره فرعی تقسیم می ‌شوند.

بخوانید   Видеоуроки о рынке Форекс

حفره‌ های بالایی که کوچک ‌تر و نازک ‌تر هستند دهلیز نام‌ دارند و دریافت ‌کننده خون می ‌باشند. حفره‌ های پایینی که بزرگ‌ تر و ضخیم ‌ترند بطن های قلبی هستند و خون دریافتی را به سایر اعضای بدن پمپ می ‌کنند. پس قلب متشکل از چهار حفره‌است: دو حفره کوچک در بالا (دهلیزهای راست و چپ) و دو حفره بزرگ در پایین (بطن ‌های راست و چپ).

نحوه گردش خون

دو نوع گردش خون در بدن انجام می ‌شود: گردش خون کوچک یا ریوی که خون  CO2دار از بطن راست قلب به ریه ‌ها می ‌رود. در آن‌جا تصفیه‌ می ‌شود و خون  O2دار به دهلیز چپ قلب بازمی ‌گردد و خون از دهلیز چپ قلب با گذر از دریچه میترال (دولختی) که میان دهلیز و بطن چپ قراردارد، وارد بطن چپ می ‌شود و به این ترتیب با انقباض بطن چپ خون از بطن چپ خارج می‌ شود و گردش خون بزرگ یا آئورتی آغاز می ‌شود و این خون ابتدا ازطریق سرخرگ آئورت و به ترتیب دیگر عروق، در سراسر بدن جریان می‌ یابد.

سلول‌ های بدن را تغذیه می‌ کند و سپس خون  CO2دار به دهلیز راست بازمی‌ گردد و خون از دهلیز راست با عبور از دریچه تریکاسپید (سه ‌لختی) که میان دهلیز و بطن راست قراردارد، وارد بطن راست می ‌شود. به این ترتیب گردش خون در سراسر بدن انجام می ‌شود و همه سلول ‌های بدن تغذیه می‌ شوند.

بخوانید   آیا خانه سالمندان مزایایی هم دارد

دهلیزها حفراتی با فشار کم وگنجایش بالا هستند که وظیفه اصلی آن‌ ها ذخیره خون در هنگام انقباض عضله بطنی (سیستول) می‌ باشد. انقباض دهلیزها مقداری خون اضافی را به داخل بطن‌ ها می ‌راند، اما حدود ۷۰ درصد پرشدن بطن‌ها به‌ صورت غیرفعال در هنگام استراحت بطنی (دیاستول) انجام می ‌شود. دهلیزها به‌ وسیله یک دیواره بین دهلیزی نازک از هم جدا شده ‌اند.

عملکرد بطن ها

بطن‌ ها حفراتی با فشار بالاتر هستند که وظیفه پمپاژ خون به ریه و تمام بافت ‌های محیطی را به‌ عهده دارند. چون فشار ایجاد شده در بطن چپ بسیار بالا تر از فشار بطن راست است، لذا میوکارد بطن چپ نسبت به میوکارد بطن راست بسیار ضخیم‌ تر است. بطن‌ها به‌ وسیله یک دیواره بین بطنی از هم جدا می ‌شوند. این دیواره در قسمت بالا به صورت بافت هم ‌بند و در قسمت میانی و پایین به ‌صورت یک دیواره عضلانی است.

دهلیزها و بطن‌ها توسط دریچه‌ های دهلیزی – بطنیاز هم جدا می ‌شوند. این دریچه‌ ها از جریان معکوس خون از بطن‌ ها به داخل دهلیزها در جریان سیستول جلوگیری می ‌کنند. قسمت بطنی این دریچه‌ ها به ‌وسیله طناب‌های وتری به نام عضلات پاپیلری بطن خود وصل می ‌شوند. هنگامی که دیواره‌ های بطن منقبض می ‌شوند عضلات پاپیلری نیز منقبض می ‌شوند، اما برخلاف آنچه ممکن است تصور شود، کمکی به بسته ‌شدن دریچه‌ ها نمی ‌کنند، بلکه لت ‌های دریچه را به سوی داخل بطن ‌ها می‌ کشند تا از برآمده ‌شدن بیش از حد آن‌ها در جریان انقباض بطن به داخل دهلیزها جلوگیری کنند.

بخوانید   مشکلات و بیماری های شایع در دوران نوزادی

دریچه های نیمه هلالی در آناتومی قلب و عروق

دریچه‌ های نیمه‌هلالی، بطن‌ ها را از مجاری شریانی جدا می ‌کند و شامل دریچه آئورت (بین بطن چپ و شریان آئورت) و دریچه پولمونر (بین بطن راست و شریان ریوی (پولمنری)) هستند. دریچه‌ های نیمه‌هلالی به طناب‌های وتری وصل نیستند و فشار زیاد در شریان ‌ها در پایان سیستول موج دو لایه و نازک پریکارد از بقیه احشای داخل سینه مجزا می‌ شود.

لایهٔ احشایی پریکارد موسوم به اپیکارد از لایه جداری آن به‌ وسیله فضای پریکاردی جدا می ‌شود. کیسهٔ پریکارد به‌طور طبیعی محتوی ۵ تا ۳۰ میلی‌ متر مایع شفافی است که قلب را لغزنده می ‌سازد و به آن امکان می‌ دهد تا با حداقل اصطکاک منقبض شود.

رگ‌های تاجی یا همان رگ‌های کرونری رگ‌های تغذیه‌ کننده ماهیچه قلب هستند که سراسر و دورتا دور ماهیچه را دربرمی ‌گیرند و از جمله رگ ‌های بسیار مهم و حیاتی بدن انسان هستند؛ زیرا در صورت گرفتگی این رگ‌ ها بلافاصله سکته قلبی رخ می ‌دهد که می ‌تواند باعث مرگ یا عوارض زیادی شود. عوامل گرفتگی رگ‌های کرونری:

  • چاقی
  • کم تحرکی
  • مصرف دخانیات
  • کلسترول بالای خون
آناتومی قلب و عروق
آناتومی قلب و عروق

انواع بیماری های کلیه

بیماری فشار خون پایین و دانستنی های آن

 

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)