آشنایی با درد دوران رشد در کودکان

آشنایی با درد دوران رشد در کودکان

درد در پاها حدود سن سه تا چهار سالگی در دوران کودکی شروع می شود و دوباره در حدود سن هشت تا دوازده سالگی بروز می کند، زمانی که نزدیک سن نوجوانی بچه ها است.

درد رشد

آیا تا به‌حال برایتان اتفاق افتاده که کودک شما شب ‌ها از درد پاهای خود در سنین رشد از خواب بیدار شود و احساس ناراحتی کند؟

در سن رشد بعضی از این دردها را مربوط به رشد کودکان می ‌دانند، ولی بهتر است با نظرات دانشمندان و پزشکان در این رابطه آشنا شویم. دردهای دوران رشد مربوط به گرفتگی ‌های عضلانی در هر دو پا است که بعضی از کودکان در دوران پیش ‌دبستانی یا قبل از نوجوانی به آن مبتلا می ‌شوند. این دردها به طور معمول شب‌ ها بوجود می آید و احتمال دارد موجب بیدار شدن آن‌ ها از خواب شود.

علل دردهای سنین رشد در بچه ‌ها

به گفته محققان با وجود اینکه این دردها در سنین رشد رخ می ‌دهند، شواهدی مبنی بر وجود یک جهش رشدی در آن محدوده سنی به دست نیامده است، بلکه می ‌توانند به علت فعالیت ‌های زیاد کودکان و جست و خیز و بازی‌ های زیادتر آن ‌ها در دوران رشد باشند که بر روی ماهیچه‌ ها اثر می‌ گذارد، بعنوان مثال بعد از یک روز پر ورزش و جست و خیز کودکان در این سنین احساس درد در ماهیچه پاهای خود می ‌کنند.

بخوانید   دندون قروچه کودک در خواب علت چیست ؟ (بخش دوم)

علائم دردهای دوران رشد

علائم درد در کودکان تفاوت  دارد. بچه ‌ها اغلب هر روز دچار پا درد نیستند. همچنین برخی از بچه‌ ها احساس درد بیشتری دارند و برخی دیگر، پادردهایشان شدت ندارد.

این دردها همیشگی نیستند، بلکه مدتی حس می ‌شوند و مدتی کاملاً ناپدید می ‌گردند و بعد از گذشت زمانی دیگر دوباره بازمی ‌گردند.

در بعضی‌ ها ممکن است چند ماهی حس شوند و در عده ‌ای دیگر از بچه‌ ها چندین سال، به‌ طوری‌ که مدتی هستند و مدتی نیستند، همراهشان باشند.

دردهای دوران رشد مربوط به گرفتگی‌ های عضلانی در هر دو پا است که بعضی از کودکان در دوران پیش ‌دبستانی یا قبل از نوجوانی به آن مبتلا می‌ شوند. این دردها معمولاً شب ‌ها رخ می ‌دهند و امکان دارد موجب بیدار شدن آن ‌ها از خواب شود

دردها معمولاً در پایان عصر و اوایل شب قبل از صرف شام و در زمان خواب شروع می ‌شوند و اکثراً کودکان را از خواب شبانه هم بیدار می‌ کنند.

آشنایی با درد دوران رشد در کودکان
آشنایی با درد دوران رشد در کودکان

 

در صورتی که کودک شما صبح که از خواب بیدار می ‌شود، هیچ گله و شکایتی از درد پاهایش نمی ‌کند، گمان نکنید شب قبل شما را گول زده است، بلکه این دردها دقیقاً به همین شکل هستند، صبح‌ ها ناپدید می ‌شوند و شب ‌ها برمی‌ گردند.

بخوانید   شخصیت پارانوئید و عدم اعتماد به دیگران

این دردها اثری هم روی فعالیت یا بازی کودکان ندارند. فقط شب‌ ها به سراغ او می ‌آیند و احساس ناخوشایندی به کودک می ‌دهند.

جلوی ساق پا، پشت ران پا و پشت زانوها محل احساس درد هستند.

بر اساس تحقیقات، مطالعات صورت گرفته چنین گمان می ‌زنند که کودکانی که احساس دردهای رشد دارند معمولاً کودکانی حساس ‌تر از دیگر بچه ‌ها نسبت به درد هستند و دچار دردهایی دیگر مانند سردرد و دردهای شکمی نیز می‌ شوند.

دردهای رشد را چگونه تشخیص دهید؟

یک پزشک به ‌راحتی می ‌تواند با پرسیدن سؤال‌هایی در مورد چگونگی دردهای کودک، پی به علل آن ببرد، بنابراین تشخیص اینکه این‌ نوع دردها از علائم دوران رشد هستند یا خیر، بستگی به توضیح صحیح شما از حالات فرزندتان دارد.

درمان دردهای دوران رشد کودکان

درمان این دردها به میزان شدت آن ‌ها بستگی دارد. گاهی اوقات با انجام کارهایی مانند:

  • ماساژ ساق پاها
  • گرم کردن پاها با یک حوله گرم
  • کشیدن ماهیچه ساق پا و حالت شل و سفت کردن ماهیچه

کودک احساس بهتری پیدا می ‌کند. در صورتی که با این کارها تغییری در وضعیت فرزندتان پیدا نشد، حتماً با پزشک او مشورت نمایید.

بخوانید   دپاکین چیست؟

از دردهای رشد چه می ‌دانید؟

برای اطلاع بیشتر و بهتر دقت داشته باشید درد دوران رشد در ماهیچه‌ های هر دو پا ظاهر می ‌شود و نه فقط در یکی از پاها.

علائم، در ماهیچه‌ ها هستند نه در مفاصل و همراه با تب یا هرگونه حالت غیرطبیعی دیگری در بچه ‌ها نیستند. در نتیجه آگاه باشید که در صورت بروز هرگونه از علائم زیر همراه با درد پاها بلافاصله پزشک کودک خود را مطلع نمایید.

جراحت، تب، کاهش اشتها، بروز جوش، مشکل در راه رفتن، ضعف، کاهش وزن، خستگی، اشکال در بلع غذا و … .

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)