آشفتگی جنسیتی یکی از مشکلات شخصیتی

آشفتگی جنسیتی یکی از مشکلات شخصیتی

آشفتگی جنسیتی به شرایطی می گویند که در آن فرد نمی تواند با جنسیتی که در جامعه شناخته شده و جنسیتی که توسط خود فرد درک می شود ارتباط برقرار کند.

به طور آسان ارتباط بین جنس و جنسیت در او از بین رفته؛ یعنی مرد آلت جنسی مردانه داشته باشد و تمام ویژگی های مردانه را داشته باشد اما روحیات زنانه داشته باشد و توسط جامعه به عنوان یک زن پذیرفته شود و برعکس زنی که اندام زنانه داشته باشد اما خلق و خوی مردانه داشته باشد.

این اشفتگی باعث می شود تا فرد این احساس را داشته باشد که بدن او شخصیت واقعی او را نشان نمیدهد که این امر باعث به وجود آمدن اضطراب،استرس،افسردگی و احساس نارضایتی شدید شود.

نتایج حاصل از آشفتگی جنسیتی می تواند آنقدر شدید شود که فرد قادر به انجام امور روزمره زندگی(کار، رفتن به مدرسه و انجام کارهای معمولی زندگی)خود نیست. باید بدانید که این آشفتگی ممکن است در هر سنی اتفاق بیوفتد.

عدم انطباق جنسیتی یک اصطلاحی است که بسیار گسترده است و افراد مبتلا به آشفتگی جنسیتی را نیز در بر گیرد.

بخوانید   نشانه های مشکلات روانی کودکان و نوجوانان

لازم به ذکر است که آشتفتگی جنسیتی را با هم جنس گرایی اشتباه نگیرید.

Image result for ‫درمان آشفتگی جنسیتی‬‎

علائم اشفتگی جنسیتی

موارد زیر در یک فرد باید حداقل ۶ ماه وجود داشته باشد.

این علائم در کودکان به شرح زیر است:

  • انکار کردن جنسیت خود (فرد ممکن است دختر باشد اما مدام بگوید که پسر است و یا برعکس)
  • انتخاب کردن کردن دوستان خود براساس جنسیت درونی اش
  • امتناع کردن از پوشیدن لباس مناسب با جنسیت اش (امتناع از پوشیدن لباس پسرانه و بازی های پسرانه و یا برعکس)
  • نحوه ادرار کردن خود را همانگونه که جنسیت درونی اش است، انتخاب می کند (نشسته و یا سرپا)
  • فکر کردن و صحبت درمورد اینکه می خواهد ویژگی های فیزیکی خود و الت خود را تغییر دهد
  • ترس شدید از تغییرات بدن به خصوص در دوره بلوغ که بدن تغییرات اساسی را متحمل می شود

علائم در بزرگسالان و نوجوانان به صورت زیر خود را نشان می دهد.

  • اطمینان کامل از عدم سازگاری جنسیت آن ها با خود واقعیِ شان
  • احساس بدی نسبت به آلت تناسلی خود دارد. این افراد قالبا ممکن است به هنگام دوش گرفتن یا تعویض لباس و یا ارتباط جنسی از دیدن آلت جنسی خود احساس ناخوشایندی داشته باشند.
  • تمایل به از بین بردن اندام جنسی و سایر ویژگی های جنسی
بخوانید   فلج اطفال چیست

درمان آشفتگی جنسیتی

درمان آسفتگی جنسیتی را جدی بگیرید زیرا ممکن است باعث بروز دیگر بیماری ها و اختلالات روانی در فرد شود. اختلالات خلق و خو، اختلالات اضطراب، اسکیزوفرنی، افسردگی، سوء مصرف مواد و قصد خودکشی تعدادی از این اختلالات و بیماری هاست.

در درمان پزشک سعی در تغییر احساس فرد به خود را ندارد بلکه هدف اصلی کاهش استرس های ناش از این آشفتگی جنسیتی است تا بیمار بتواند استرس و اضطراب را کنار بگذارد.

این افراد طرز پوشش خود و گاهی نام خود را تغییر می دهند و یا اقدام به مصرف قرص های هورمونی و جراحی پلاستیک می کنند.

روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که با توجه به انتظاراتی که فرد از خودش دارد این درمان صورت می گیرد. و بسته به شرایط و موقعیت فرد روانشناس راه های درمانی متفاوت را پیش می گیرد. در بعضی موارد فرد ممکن است اقدام کند به جراحی تغییر جنسیت.

جراحی تغییر چنسیت

توجه داشته باشید که در صورت اقدام به جراحی تغییر جنسییت درست است که بعد از انجام این عمل جراحی فرد دیگر احساس آشفتگی جنسیتی را ندارد، اما بازهم به مشورت با روانشناس نیاز دارد.

بخوانید   سرطان دهانه رحم

در جوامع امروز ممکن است دوستان، فامیل، همکاران و یا گروه های مذهبی با این مسئله کنار نیایند و پذیرفتن این تغییر بزرگ برایشان سخت باشد. پس برای گذراندن از این دوره و دوری از این فشارهای روحی به کمک روانشناس نیاز دارند.

لازم به ذکر است که پدر و مادر نیز نقش پررنگی دارند و باید همراه فرزند خود باشند و او را سرزنش نکنند و اجازه دهند آن کسی باشد که واقعا هستند باشند و جنسیت خود را مطابقت دهند با روحیات روحی و درونی خود.

و در آخر باید گفت در مطالعات انجام شده در رابطه با آشفتگی جنسیتی بیان شده که اگر آشفتگی جنسیتی تا بعد از بلوغ ادامه پیدا کرد پس احتمال اینکه تا دوران بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند زیاد است.

برای استفاده از خدمات پرستاری نیز میتوانید به لینک مراجعه کنید.

۰/۵ (۰ نقد و بررسی)